Fanshawe Yacht Club and Sailing School

Pumpkin Regatta 2006 - Results

September 30 - October 01, 2006  |  Report  |  Photos  |  Other Regattas...

Laser

Laser Fleet
Entries: 12 Races: 7
Sailors: 12 Drops: 1
Place Skipper Sail No Club Points R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7
1 Brad Biskaborn 178654 FYC 7 1 1 1 1 2 3 1
2 Steve Carroll 156896 WRSC 13 2 2 3 2 7 1 3
3 Rick Goldt 38585 FYC 22 6 6 5 3 4 2 2
4 Oliver Darroch 143254 WRSC 28 7 4 4 DNF13 1 4 8
5 Jens Biskaborn 81007 FYC 29 3 3 2 5 9 9 7
6 Kevin Biskaborn 187414 FYC 30 4 7 7 4 3 7 5
7 Jon Dietrich 175246 FYC 32 5 5 9 8 5 5 4
8 Frank Harmgardt 171156 WRSC 41 8 8 6 7 6 6 DNF13
9 Michael Tidy 174016 46 9 9 8 6 8 10 6
10 Jacob Prapavessis 170654 FYC 58 11 10 11 9 10 8 10
11 Evan Tait 179981 61 10 11 10 10 12 11 9
12 Mark Perquin 20791 FYC 73 12 DNF13 DNF13 11 11 DNF13 DNF13
Laser Fleet

Wayfarer

Wayfarer Fleet
Entries: 10 Races: 7
Sailors: 20 Drops: 1
Place Skipper Crew Sail No Club Seed Points R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7
1 Al Schonborn Marc Bennett 3854 TSCC 1 6 1 1 1 1 1 1 1
2 John de Boer Dolores de Boer 7351 2 12 2 2 2 2 2 3 2
3 Richard Johnson Michele Parish 10139 7 (+4) 23 6 5 4 3 3 4 4
4 Mike Codd Jane Codd 90 TSCC 3 (-1) 26 4 4 5 5 6 2 6
5 David Hansman Carol Hansman 282 FYC 5 30 3 8 3 4 5 OCS12 7
6 Bob Kennedy Peter Galsworthy 3571 FYC 4 (-2) 31 5 3 7 7 4 5 8
7 Jeff Baker Gary Blad 3917 FYC 10 (+3) 44 10 7 9 9 8 8 3
8 Brian Hickman John Bouckhuyt 6082 6 (-2) 45 8 6 8 8 10 DNF11 5
9 Jeff Eames Vera Eames 7220 FYC 8 (-1) 45 9 9 6 6 9 6 10
11 Harold Whitcomb Mitchell Whitcomb 2304 FYC 11 64 11 11 11 11 11 9 DNS12
Wayfarer Fleet

Y-Flyer

Y-Flyer Fleet
Entries: 4 Races: 7
Sailors: 7 Drops: 1
Place Skipper Crew Sail No Points R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7
1 Ed Hone Adam Sokolowski 2687 8 1 2 2 2 1 1 1
2 Jim Mackenzie Carleen Hone 2546 9 2 1 1 1 2 OCS5 2
3 Jamie Alexander Steve McCamus 2581 17 3 3 3 3 3 2 DNS5
4 Richard King   2794 29 4 DNS5 DNS5 DNS5 DNS5 DNS5 DNS5
Y-Flyer Fleet

Laser II

Laser II Fleet
Entries: 3 Races: 6
Sailors: 7 Drops: 1
Place Skipper Crew Sail No Club Points R1 R2 R3 R4 R5 R6
1 Jacob Marsh Greg Midgley 6989 FYC 8 DNS4 1 1 1 1 OCS4
2 Nikki Quinn Matt Quinn Chris O'Gorman 5113 FYC 8 1 2 2 2 2 1
3 Emily Durward Bianca Romangnoli 5519 FYC 20 DNS4 DNS4 DNS4 DNS4 DNS4 DNS4
Laser II Fleet

Open

Open Fleet
Entries: 4 Races: 6
Sailors: 7 Drops: 1
Place Skipper Crew Sail No Class Points R1 R2 R3 R4 R5 R6
1 Peter James John Fredin 2812 Venture 21 5 1 1 1 1 1 1
2 Mike Cowen   777 MC Scow 13 2 2 3 2 4 4
3 Drew Petteplace Lindsay Stanlick 6 CL 14 13 3 3 2 3 2 3
4 Rob Perquin Thomas Perquin H23 Hunter 23 17 4 4 4 4 3 2
Open Fleet

Regatta Photos  |  29 Shots  |  see all

Inspecting the Rigging Frank Rigging his Laser Folding the Spinnaker More Lasers Rigging The Laser Fleet Upwind Rigging in the Rain More Action in the Rain
Ontario Sailing Association Canadian Yachting Association Upper Thames River Conservation Authority Ontario Trillium Foundation Site by ScriptReaction.com - Multi Media Development - Kevin Biskaborn - London Ontario Canada