2008 Pumpkin Regatta: Racing Results

Oct 4 - 5, 2008

62 Sailors

Laser Class
Laser
11
11
6
1
Place Skipper Sail No Club Points R1 R2 R3 R4 R5 R6
1 Brad Biskaborn 178654 FYC 5 1 1 1 1 1 1
2 Kevin Biskaborn 187414 FYC 13 3 4 2 2 3 3
3 Rick Goldt 38585 FYC 14 2 3 4 3 2 7
4 Jacob Prapavessis 170654 FYC 17 4 2 5 6 4 2
5 Jon Dietrich 179167 FYC 22 5 6 3 4 6 4
6 Frank Harmgardt 188724 WRSC 27 6 5 8 5 5 6
7 Steve Dietrich 175246 FYC 33 7 8 6 7 8 5
8 Matt Dietrich 109562 FYC 41 8 10 11 8 7 8
9 Matt McClure 40 FYC 42 9 7 7 9 10 DNC12
10 Ben Harrison 179220 CSC 49 10 9 9 DNC12 9 DNC12
11 Sorin Popa 10 FYC 54 11 11 10 10 OCS12 DNC12
Laser Radial Class
Laser Radial
4
4
6
1
Place Skipper Sail No Club Points R1 R2 R3 R4 R5 R6
1 Hannah Waitschies 170109 FYC 8 1 1 3 3 1 2
2 Sue Goldt 3434 FYC 8 DNF5 2 1 2 2 1
3 Paddy MacCallum 113123 FYC 12 2 4 2 1 3 DNC5
4 Kieran Waitschies 156906 FYC 21 3 3 DNF5 DNC5 DNC5 DNC5
Wayfarer Class
Wayfarer
10
20
6
1
Place Skipper Crew Sail No Club Seed Points R1 R2 R3 R4 R5 R6
1 Al Schonborn Julia Schonborn 3854 TSCC 1 7 1 3 1 1 1 DNC11
2 Jens Biskaborn Sharon Biskaborn 7663 FYC 4 (+2) 15 3 2 4 5 3 3
3 Dwight Aplevich Pat Aplevich 4606 CSC 2 (-1) 16 5 1 2 6 2 6
4 Sue Pilling Steph Romaniuk 4677 SPS 6 (+2) 16 4 5 3 2 6 2
5 Mike Codd Kirk Iredale 4600 TSCC 7 (+2) 19 7 4 5 4 5 1
6 John de Boer Dolores de Boer 7351 3 (-3) 23 6 7 6 3 4 4
7 Roger Shepherd Raewyn Perry 7700 5 (-2) 34 2 10 8 7 7 DNC11
8 David Richardson Kim Rainville 4782 8 36 8 6 10 9 8 5
9 Jeff Eames Vera Eames 7220 FYC 9 41 10 8 7 10 9 7
10 Len Macdougall Andy Turnbull 6732 FYC 10 43 9 9 9 8 10 8
Y-Flyer Class
Y-Flyer
8
16
6
1
Place Skipper Crew Sail No Club Points R1 R2 R3 R4 R5 R6
1 Pierre Dignard Parker Cudney 2776 SYC 9 4 1 1 1 3 3
2 Ed Hone Adam Sokolowski 2687 BLSC 9 2 3 3 2 1 1
3 Richard King Colin King 2794 BLSC 9 1 2 2 3 2 2
4 Robert Montgomery Suzanne Montgomery 2778 SYC 19 3 4 4 5 4 4
5 Kevin Rheault Nathalie Chaput 2581 NBYC 24 5 5 5 4 5 DNC9
6 Steve McCamus Randy Gast 2546 30 6 6 6 6 6 DNC9
7 Jack Blocker Colin Read 1796 FYC 33 8 7 7 7 7 5
8 Jamie Alexander Gilbert Gelineau 2667 39 7 8 8 8 8 DNC9
Hobie 14 Class
Hobie 14
2
2
6
1
Place Skipper Sail No Club Points R1 R2 R3 R4 R5 R6
1 Doug Carey 17843 FYC 5 1 1 1 1 1 1
2 Gord McKinstry 16622 FYC 10 2 2 2 2 2 2
Open Class
Open
5
9
6
1
Place Skipper Crew Sail No Class Club Points R1 R2 R3 R4 R5 R6
1 Peter James John Fredin 2812 Venture 21 FYC 5 1 1 1 1 1 1
2 Mark Anderson   6271 Albacore FYC 11 2 2 3 2 3 2
3 Drew Petteplace Lindsay Stanlick 2325 CL 16 FYC 14 4 4 2 3 2 3
4 Roy Elworthy Bobby Hampton 2782 Venture 23 FYC 18 3 3 4 4 4 4
5 Shawn Pyne Andrew Malpass 993 Siren WSC 26 5 5 DNC6 5 5 DNC6
Ontario Sailing
Sail Canada
Upper Thames River Conservation Authority
Ontario Trillium Foundation
Site Developed by Script Reaction and Kevin Biskaborn in London, Ontario, Canada - ScriptReaction.com