Our Club Champions

Winners of the Race of Champions at the Annual Club Championship Regatta

Our Club Champions
Current Club Champion:  Jens Biskaborn (3rd Championship),  Laser Class

Each year at the end of August, the Fanshawe Yacht Club holds the Club Championship Regatta. All participating boats must have a Club member or Sailing School student on board.

On the second day of racing, the winners, or "champions", from each one-design and open fleets remain on the water for one race more than the other boats competing. These champions then face-off in the Race of Champions, to determine the overall champion.

The Race of Champions uses Portsmouth numbers (since the boats are from different classes) to calculate the winning boat, or "Champion of Champions". This single-handled sailor or double-handed team holds the title of Club Champion for a year.

Club Champions of the Fanshawe Yacht Club
Year Champion Runner-Up
2021 Laser Jens Biskaborn RS 400 Kyle Smith Owen Smith
2016 Laser Radial Kevin Biskaborn Y-Flyer Lawrence Lynch Andy Lynch
2015 Laser Brad Biskaborn Laser Radial Riley McCluskey
2014 Laser Kevin Biskaborn Y-Flyer Lawrence Lynch Lynn Okanski
2013 Laser Kevin Biskaborn Wayfarer Jens Biskaborn Jeff Dietrich
2012 Wayfarer Jens Biskaborn Jeff Dietrich Laser Radial Kevin Biskaborn
2011 Laser Brad Biskaborn Laser II Kevin Biskaborn Nikki Quinn
2010 Laser Kevin Biskaborn Laser Radial Ben Brown
2009 Laser Kevin Biskaborn Trimaran Doug Mackenzie Jim Mackenzie
2008 Laser Brad Biskaborn Wayfarer Jeff Eames Vera Eames
2007 Laser Brad Biskaborn Tanzer 22 Hans Schaffner
2006 Laser Brad Biskaborn Wayfarer Jens Biskaborn Sharon Biskaborn
2005 Wayfarer Bob Kennedy Ravi Gupta Laser Brad Biskaborn
2004 Wayfarer Jens Biskaborn Sharon Biskaborn Laser Brad Biskaborn
2003 Wayfarer Rick Goldt Aaron Goldt Laser Brad Biskaborn
2002 Wayfarer Rick Goldt Laser Brad Biskaborn
2001 Trimaran Doug Mackenzie Laser Brad Biskaborn
2000 Wayfarer Rick Goldt Aaron Goldt Albacore Joe Pol Will Pol
1999 Wayfarer Rick Goldt Sue Goldt    
1996 Wayfarer Rick Goldt Sue Goldt    
1995 Y-Flyer Doug Mackenzie Linda Sullivan    
1993 Dart Derek Innes    
1992 Siren Peter Wilkins Lawry Riddolls    
1991 Wayfarer Rick Goldt Sue Goldt    
1990 Wayfarer Rick Goldt Sue Goldt    
1989 Albacore Joe Pol John Pol Wayfarer Steve Dietrich Grant Town
1987 Wayfarer Rick Goldt Sue Goldt    
1986 Wayfarer Rick Goldt Sue Goldt    
1985 Wayfarer Rick Goldt Sue Goldt    
1984 470 Steve Dietrich Barb Glenn    
1982 505 Rick Goldt Larry Bauwens    
1980 Dart Derek Innes    
1979 470 Steve Dietrich Grant Dietrich Laser John Rae
1977 Wayfarer John Brink Carol Brink Laser Rick Goldt
1976 Albacore Joe Pol Will Pol    
Club Championship Regatta
Ontario Sailing
Sail Canada
Upper Thames River Conservation Authority
Ontario
Site Developed by Script Reaction and Kevin Biskaborn in London, Ontario, Canada - ScriptReaction.com